ساسان جهانبخشی

کارشناس توسعه کسب و کار

کارشناس تجارت الکترونیک

0

سبد خرید شما خالی است.

ساسان جهانبخشی

کارشناس توسعه کسب و کار

کارشناس تجارت الکترونیک

آینه سیاه: ۱۰ فناوری که هرگز نمی خواهیم در زندگی واقعی ببینیم

  • شرکت سازنده : کانال4 و نتفلیکس
  • تاریخ تولید: 2011
  • کشور سازنده: انگلستان
  • ژانر: علمی تخیلی

آینه سیاه ، مجموعه داستان های علمی تخیلی که برای اولین بار در انگلیس ساخته شد و متعاقباً با پیشنهاد ۴۰ میلیون دلاری توسط نتفلیکس خریداری شد ، اخیراً سه قسمت جدید را برای پنجمین دوره خود در ژوئن ۲۰۱۹ منتشر کرد.

این سریال که در سال ۲۰۱۱ به نمایش درآمد ، به سرعت به جایگاه فرقه تلویزیونی رسید و به دلیل روایت تأمل برانگیز ، اظهارات سیاسی ضعیف و شوخ طبعی خشن و تاریک ، مورد ستایش منتقدان و بینندگان قرار گرفت. در طول سال ها ، همانطور که نوشته های Black Mirror یک بار با الهام از نوشتن متناسب با شهرت اصلی و یک کام بین المللی تر ، تحسین منتقدان از بین رفت.

با این وجود ، این مجموعه هنوز از محبوبیت زیادی برخوردار است و قرعه کشی اصلی آن دست نخورده باقی مانده است: کشف جنبه تاریک فناوری مدرن. واشنگتن پست برای توضیح این پدیده ، نبوغ واقعی آینه سیاه را “در تشریح انسانیت نهفته است – اینکه چگونه احساسات ، اجبارها و ترس های ما استفاده ما از فناوری را آگاه می کند.”

به همین ترتیب ، Vulture اظهار داشت که “بهترین قسمت های Black Mirror نشان می دهد که ایده های فن آوری آشنا – مواردی مانند شبکه های اجتماعی ، هوش مصنوعی یا گیمیفیکیشن – احتمالات شوم ، دلخراش یا نگران کننده ای را برای آینده dystopian به همراه دارند.”

در این مقاله ما تمام فناوری های ارائه شده در نمایش را که در زندگی واقعی به یک شکل یا شکل دیگری وجود داشته اند کنار گذاشتیم ، در عوض از فناوری ترسناک ، غیر قابل تصور یا بسیار منطقی که هرگز نمی خواهیم ببینیم محقق شده برجسته شده است.

چارلی بروکر خالق سریال آینه سیاه است. ایده تمامی داستان‌ها متعلق به اوست و خودشهم فیلم‌نامه اکثر قسمت‌ها را نگارش کرده‌است.

 

۱- شبیه سازهای دوستیابی مجازی

S4E4 – “آویزان DJ”

اگر فکر می کنید Tinder یک کابوس است ، حتماً تا به حال در مورد این قسمت چیزی نشنیده اید. در این قسمت دستگاهی به نام Coach اختراع شده است تا تعیین کند که شریک زندگی شما چقدر مناسب است و چه مدت باید با آنها دوست شوید.

فرانک و امی دو نفر از چندین نفر هستند که در این سیستم شرکت می کنند و مربی آنها برای ملاقات با افراد دیگر و قرار دادن آنها برای مدت زمانی از پیش تعیین شده مربی هستند. فرانک و امی با هم مطابقت دارند ، اما تاریخ انقضا relationship رابطه آنها بسیار کوتاهتر از آن چیزی است که آنها امیدوار بودند. هر دوی آنها پس از برخورد کوتاه خود و در هنگام آشنایی با افراد دیگری که این سیستم برای آنها پیشنهاد کرده است ، خود را در فکر یکدیگر می بینند. بعداً ، این دو توسط مربی دوباره بازی می شوند و سپس دوباره از هم جدا می شوند.

سرانجام ، زوج تصمیم می گیرند که علیه سیستم عصیان کنند و با هم فرار کنند. در پایان قسمت ، مشخص می شود که تمام قوس فرانک و امی یک سناریوی شبیه سازی شده است که توسط رایانه اجرا می شود تا سازگاری همتایان واقعی آنها را تعیین کند.

 

٢. سیستم های رتبه بندی اجتماعی

S3E1 – “Nosedive”

Nosedive دیستوپی نهایی را نشان می دهد که دارای شبکه های اجتماعی است. در این قسمت ، افراد از کاشت چشم و دستگاه های تلفن همراه برای ارزیابی امتیازات فعل و انفعالات آنلاین و غیر حضوری خود در مقیاس یک تا پنج ستاره استفاده می کنند. قهرمان این قسمت ، لسی ، زن جوانی است که دارای درجه متوسط ​​بالایی از ۴.۲ است و امیدوار است از طریق برخی تعاملات سطح بالا با همکلاسی های سابق خود در یک عروسی فانتزی ، وضعیت اقتصادی اجتماعی خود را بیشتر بهبود بخشد و به امتیاز ۴.۵ برسد. با این حال ، یک سری حوادث ناگوار و اتفاقات ناخوشایند در راه رفتن به عروسی ، امتیاز او را درست قبل از جشن خرد می کند – و این باعث می شود که دوستش دعوت خود را به عروسی لغو کند.

این لسی را به یک مارپیچ رو به پایین هدایت می کند. ناامید و با عطش انتقام ، لسی تا آنجا پیش می رود که عروسی دوستش را خراب کرده و از بین می برد. در حالی که رتبه او به صفر می رسد و او دستگیر می شود ، Lacie احساس می کند که آزاد شده است. اگرچه فناوری توصیف شده در Nosedive از قبل قابل دسترسی است (شبکه های اجتماعی ، تلفن های هوشمند و رتبه بندی ها همه در زندگی روزمره ما وجود دارد) ، اما سیستم رتبه بندی اجتماعی در Nosedive هنوز دور از واقعیت است. (حداقل در غرب ؛ شباهت آن با سیستم اعتباری اجتماعی چین وحشتناک است.)

با این حال فقط برای اطمینان از اینکه ما از عاقل و باطل نگه داشته می شویم ، احتمالاً همه باید به سراغ سم زدایی در شبکه های اجتماعی برویم!

 

٣. Men Agaist Fire – Black MirrorMan سربازان تحت کنترل ذهن

S3E5 – “مردان در برابر آتش”

این قسمت استعاره ای است از اینکه چگونه سلاح های پیشرفته و پیشرفته هوش مصنوعی باعث از بین بردن بیشتر بشر در میدان جنگ و به طور کلی جنگ شده است. در آینده و کشوری ناشناخته ، سربازان در حال نابودی انسانهای جهش یافته ای هستند که “roaches” نامیده می شوند. آنها برای بهبود عملکرد خود در جبهه های جنگ ، از کاشت عصبی به نام MASS استفاده می کنند که حواس آنها را تقویت می کند و از طریق واقعیت افزوده داده های فوری را فراهم می کند. در طی یک برخورد خونین با روچ ها ، سرباز Stripe مورد حمله قرار می گیرد و رابط MASS وی مختل می شود. به دنبال سوf عملکرد MASS ، استریپ شروع به دیدن انسانهای کچلی می کند و به زودی متوجه می شود که دولت در حال شستشوی مغزی سربازان است تا آنها را وادار به حمله به همنوعان و کشتن آنها به طور دسته جمعی کند.

پس از پی بردن به حقیقت ، استریپ زندانی شده و راهی برای او باقی مانده است: در زندان بماند یا حافظه اش پاک شود و MASS دوباره فعال شود. در قسمت بعدی این قسمت ، Stripe در حال لذت بردن از رویایی ناشی از MASS دیده می شود و مشخص است که او فراموشی را بر عدالت انتخاب کرده است.

 

۴. USS Callister – سیاه آینه شکنجه شده

کلون های حساسS4E1 – “USS Callister”

 

این اپیزود اولین آینه سیاه ساخته آمریکایی است. این مرکز در اطراف فناوری قادر به ایجاد کلون های دیجیتالی از مردم است تا آنها را به عنوان شخصیت های اصلی در یک بازی ویدیویی چند نفره بازی کنند.

توسعه دهنده بازی انتقام جوی ، دالی برای خودش پچ بازی Infinity الهام گرفته از Star Trek را ایجاد کرده است که در آن او کاپیتان کشتی فضایی است و توسط اعضای خدمه اش مورد پرستش قرار می گیرد. در بازی ای که وی برنامه ریزی کرده است ، خدمه پرستش نسخه هایی از همکاران واقعی او هستند. اما اعضای خدمه فقط ساخته های دیجیتالی همکاران دالی نیستند – آنها موجوداتی باهوش هستند که از مواد DNA شبیه سازی شده اند که دالی از زباله هایی که در دفتر باقی مانده اند بدست آورده است. روز به روز توسط دالی مورد شکنجه قرار گرفت ، کلون های دیجیتال به زودی به شرایط خود پی خواهند برد و سعی می کنند از تسلیم استاد و خود بازی فرار کنند.

 

۵. Playtest – Black Mirror کنترل حواس شما

S3E2 – “آزمون”

Playtestبه یک تجربه تست بازی ویدیویی متمرکز شده است که به طرز وحشتناکی اشتباه رفته است. قهرمان این قسمت کوپر ، کوله پشتی آمریکایی است که پس از مرگ پدرش به جهان سفر نکرد ، بی پول را ترک کرد و در انگلیس گرفتار شد.

کوپر به جای اینکه برای کمک به مادرش در ایالات متحده مراجعه کند ، پیشنهاد می کند در ازای دریافت پول در یک بازی آزمایشی از یک بازی ویدیویی واقعیت افزوده شرکت کند. کاشتی در پشت گردن او قرار داده شده است که به او امکان می دهد بازی ویدیویی را بیشتر و بیشتر تجربه کند. کوپر سپس در تجربه بازی پیش بینی می شود: او خود را در یک عمارت تنها با کاشت که مغز او را با تصاویر مجازی شبح وار تغذیه می کند ، تنها می یابد. پس از برخی مراقبت های پرشی ، آزمایش کننده پریشانی شدید روحی و جسمی را تجربه می کند و آزمایش خاتمه می یابد. حتی پس از پایان آزمایش ، کوپر توهم را ادامه می دهد و سپس مشخص می شود که تداخل در روند آزمایش باعث آسیب مغزی غیرقابل برگشت به وی شده است.

یک درس گرانبها از این قسمت آموخته شده است: به جای اینکه در بازی های ویدیویی به دنبال راحتی باشید ، فقط با مادر خود تماس بگیرید!

 

۶. ثبت زندگی شما

S1E3 – “کل تاریخ شما”

در آینده ای نه چندان دور ، مردم دستگاهی به نام “دانه” را در پشت گوش خود کاشته اند که به آنها امکان می دهد هر آنچه را می بینند و می شنوند ضبط کنند. هر زمان که نیاز داشته باشند ، می توانند ضبط خاطرات خود را مستقیماً در چشم یا مانیتور ویدئو تماشا کنند. شخصیت اصلی اپیزود ، لیام ، از غلات خود استفاده می کند تا تمام خاطرات خود را از همسرش با یک دوست قدیمی مرد خود ، ردیابی کند. بعد از حسادت ناشی از الکل ، لیام مرتباً به رابطه نزدیک آنها مشکوک می شود و شروع به وسواس درمورد این فکر می کند که همسرش وی را فریب داده است. سرانجام ، او حتی تا آنجا پیش می رود که همسرش را مجبور کند خاطرات خود را با مرد دیگر به او نشان دهد.

افشاگری های تکان دهنده در مورد رابطه این دو باعث می شود لیام گوش او را قطع کند تا مانع از آن شود که دانش موجود در دستگاه دوباره بر زندگی او تأثیر بگذارد. همانطور که می گویند ، گاهی جهل سعادت است!

 

٧. Arkangel – Black Mirror کنترل واقعی والدین

S4E2 – “Arkangel”

Arkangel به کارگردانی جودی فاستر ، کاملاً به تصویر کشیدن طولی می کند که والدین برای حفظ امنیت و کنترل فرزندانشان به کار می برند. پس از یک حادثه کوچک که در آن ماری چشم دختر سه ساله خود سارا را از دست داده است ، این زن تصمیم می گیرد تا کودک را با Arkangel پیوند بزنند: سیستمی که به ماری امکان می دهد از طریق یک رایانه لوحی وضعیت ، سلامتی و عاطفی سارا را کنترل کند. این سیستم همچنین به ماری اجازه می دهد تا بینایی فرزند خود را از راه دور و هر زمان که صلاح می داند مسدود کند.

با بزرگتر شدن سارا ، مادر تصمیم می گیرد تبلت را غیرفعال کند و به دخترش از حریم شخصی بسیار مورد نیاز کمک کند. با این حال ، هنگامی که سالهای نوجوانی سارا سرکشی می شود ، مادرش تصمیم می گیرد دوباره قرص را فعال کند و از نزدیک او را تحت نظر داشته باشد. بی اعتمادی و عدم تأیید ماری به گزینه های زندگی دخترش به طور حتم باعث می شود رفتار سارا از کنترل خارج شود و روابط آنها به هم بریزد. اگر فقط ماری این جمله را دنبال می کرد “اگر دوست داری آنها را آزاد کن” او از دردی که اسارت مجازی اش در زندگی آنها به وجود آورده بود از دخترش در امان می ماند.

 

٨. اشلی O – آینه سیاه کنجکاوی از راه دور کنترل می شود

S5E2 – “راشل ، جک و اشلی خیلی”

Netflix در تلاش برای برداشتن یک قسمت زندگی هنری به تقلید ، مایلی سایرس ، بت سابق نوجوان و خواننده سوپراستار فعلی را برای بازی در نقش یک ستاره کودک سابق و آشفته که به درجه ستاره ای در سطح جهانی رسیده است ، اشلی او بازی کرد.

در این قسمت ، اشلی آنقدر محبوب است که عروسک هوش مصنوعی ، به نام “اشلی تو” ، از شخصیت وی الگو گرفته و به عنوان یک اسباب بازی به طرفداران فروخته شده است. با این حال ، زندگی اشلی در پشت کانون توجه بسیار خوبی نیست ، زیرا خواننده تحت تأثیر عمه مدیر شیطانی خود قرار می گیرد که حرفه خود را نقض می کند و از استعداد خود برای منافع خود سو استفاده می کند.

وقتی اشلی تصمیم به شورش علیه خاله اش گرفت ، غذای او را مسموم می کند و به کما می برد. با این حال ، عمه هنوز هم می تواند از فعالیت مغزی اشلی برای تولید موسیقی جدید با نام تجاری اشلی O بهره ببرد. پس از یک سری چرخش های عجیب و غریب و اتفاقات خوش شانس ، این یک قطعه پیشرفته از فناوری است که عروسک اشلی تو است که اشلی را از کما نجات می دهد و خاله شیطانی را به دادگاه می کشد.

 

٩. Back Right – Black Mirror بازگرداندن مردگان

S2E1 – “درست برگرد”

مانند چاقو تیز و محکم مانند مشت در معده ، Be Right Back همانجا که درد می کند به شما برخورد می کند. این یک فناوری است که همه ما دوست داریم ببینیم – تا زمانی که مشخص شود که فقط نمی تواند کار کند. فناوری موجود قادر است مرده ها یا حداقل بخشی از آنها را بازگرداند.

مارتا و اش استارمر زوج جوانی هستند که اخیراً به حومه شهر نقل مکان کرده اند. روز بعد از نقل مکان ، اش در یک تصادف رانندگی می میرد. در مراسم تشییع جنازه ، یکی از دوستان مارتا به او پیشنهاد می کند که یک سرویس آنلاین جدید را امتحان کند که به او کمک کرد تا از دست دادن عزیز خود کنار بیاید. در ابتدا با اکراه ، مارتا سرانجام متقاعد می شود که وقتی متوجه می شود که باردار است ، این سیستم عامل را امتحان کند. این فناوری به زن این امکان را می دهد تا شخصیت Ash را – بر اساس ارتباطات آنلاین گذشته وی و پروفایل های رسانه های اجتماعی – در بدنه ای مصنوعی بارگذاری کند که تقریباً دقیقاً شبیه Ash است.

نیازی به گفتن نیست که اندروید Ash تقریباً به اندازه واقعی نیست. سرانجام ، مقایسه مداوم بین دوست پسر فقید او و دستگاه معیوب ، مارتا را به طرز باورنکردنی بدبخت می کند.

 

١٠.تصاحب تلویزیون واقعیت
S1E2 – “پانزده میلیون شایستگی”
حتی اگر پانزده میلیون شایستگی هیچ خونریزی یا منظره ای جهنمی نداشته باشد ، با این وجود می تواند یکی از نگران کننده ترین قسمت های Black Mirror باشد. در واقع این اپیزود به نقش فناوری – مانند ارز دیجیتال و تلویزیون اجتماعی – در برهم زدن جامعه آینده متمرکز است. این قسمت آینده ای را شرح می دهد که در آن اکثر مردم برای تولید نیرو مجبور به دوچرخه سواری با دوچرخه های ورزشی می شوند. این افراد در اتاق های خواب کوچک ، مجبور به زندگی در انزوای تقریباً کامل و بطور مداوم توسط تبلیغات تعاملی بمباران می شوند ، وجودی برده مانند دارند. تنها راه آنها برای جستجوی محتوای تبلیغاتی در تلویزیون و فاصله گرفتن از واقعیت کابوس خود ، پرداخت چند “شایستگی” (ارز دیجیتال) است که در ازای کار فیزیکی خود کسب می کنند.
در طول یک جلسه دوچرخه سواری ، شخصیت اصلی اپیزود ، بینگ ، مورد علاقه دوچرخه سوار همسایه ، ابی قرار می گیرد. با اطمینان از اینکه استعدادهای درخشان تنها راه فرار از واقعیت کسل کننده آنها است ، بینگ شایستگی های کافی را برای خرید بلیط ابی برای آزمایش در مسابقه آواز جمع می کند.
وقتی ممیزی ابی طبق برنامه پیش نرود (به زن گفته می شود که او برای پورنو مناسب تر از آواز است) ، بینگ تصمیم می گیرد که خودش ممیزی کند. هنگامی که روی صحنه رفت ، او خشم خود را به صدا درآورد و تهدید به خودکشی در مقابل جمعیت زنده کرد. هنگامی که اعتراض وی به پایان رسید ، قضات بدون دردسر به او یک نمایش هفتگی ارائه می دهند ، جایی که او فرصت خواهد داشت درباره سیستم غر بزند. بینگ پیشنهاد آنها را می پذیرد.
با پیچیدگی و محبوبیت بیشتر تلویزیون های اجتماعی (نتفلیکس در دسامبر سال گذشته قسمت تعاملی Black Mirror خود را با عنوان “Bandersnatch” برگزار کرد) ، امیدواریم روزی نرسد که همه اسیر قوانین سرگرمی شویم. اما اگر چنین شد ، نگویید که آینه سیاه به شما هشدار نداده است!